Serbest Dalış

Serbest Dalış disiplini hakkında

İnsanın inanılması güç derinliklere nefesini tutarak daldığı serbest dalış sporunun tarihi çok eskilere dayanır. Sualtı avcılığı ile insanların geçimini sürdürmeleri amacıyla başlayan bu spor sualtı avcılığının çok ötesine geçip günümüzde limitlerini keşfetmek isteyen bir grup serbest dalıcı tarafından ayrı bir boyut kazanmıştır. Bu sporun ilginç doğası adrenalin peşinde maceracı gençlerle, bilimadamlarını aynı anda dehşete düşürmek gibi diğer sporların sahip olmadığı bir ayrıcalığa sahiptir. Sualtında sınırlarını zorlayan ve bu olağanüstü derinliklere inmeyi başaran dalgıçlar, aynı balina ve yunuslarda gerçekleşen, basınç altında vücudun çökmesini engelleyen eşsiz bazı adaptasyonları yaşıyorlar. Bu nedenle rekortmen serbest dalıcılar yalnızca çok yetenekli sporcular degil, kendi içlerinde ayrı bir tür gibidirler.

Dünya rekorları resmi olarak 1949 yılında başlamıştır, o zamandan bu yana ancak parmakla sayılabilecek sayıda erkek ve bayan sporcu rekorların seçkin kitabına isimlerini yazdırmayı başardılar. İnsan tarihinin gördüğü ilk rekor 30 metre iken, bundan 52 yıl sonra şu an rekorlar 200+ metre gibi bir derinliğe ulaşmış durumdadır

Serbest Dalış Takımı

Serbest Dalış konusunda verilen eğitimlerin yanı sıra ODTÜ SAS, her yıl muhtelif etkinlikler de düzenlemektedir. Bu kapsamda örneklenecek olunursa; 2003 yılında; “ODTÜ Bahar Şenliği 1. Sualtı Hokeyi Turnuvası”, 2004 yılında; ODTÜ Bahar Şenliği “Nasuh Mahruki İle Zirveye Doğru” Semineri, “1. Serbest Dalış Havuz Turnuvası”, “2. Sualtı Hokeyi Turnuvası”, 2005 yılında; ODTÜ Bahar Şenliği “2. Serbest Dalış Havuz Turnuvası”, “3. Sualtı Hokeyi Turnuvası” gibi etkinlikler yurt içi tüm sporcu ve takımlara açık olmak kaydı ile düzenlenmiştir.

Bu etkinliklerdeki amaç, ODTÜ’nün öncülüğünde Türkiye’de bu ve benzeri sporlara ve aktivitelere gönül vermiş olan kişileri bir araya getirmek, elde edilen tecrübeleri paylaşmak, tanıtımı arttırmak ve dostluk ve arkadaşlık ortamında işbirliğini desteklemektir.