Antrenmanlar ve Dersler

Antrenmanlar

Havuz Antrenmanları

Havuz antrenmanlarını serbest dalış ve su altı hokeyi takımları ODTÜ Kapalı Yüzme Havuzu’nda ayrı ayrı yapmaktadır. Serbest Dalış takımının havuz antrenmanları haftada 3 gün – çarşamba, cuma ve pazar günleri – 21:00’dan  22:30’a kadardır, su altı etkinliklerini tanıma ve kondisyon kazanmaya yöneliktir.

Su altı hokeyi takımının havuz antrenmanları haftada 4-6 gün* – pazartesi hariç – 20:30’dan 22:30’a kadardır, kondisyonu düşük olan sporcuların önce serbest dalış takımıyla beraber antrenman yapıp, kendilerini geliştirdikten sonra bu antrenmanlara katılmaları beklenir.

*Antrenmanların çoğuna katılım sağlanması beklenmekle birlikte, hepsine katılım – özellikle yoğun sınav dönemlerinde – zorunlu değildir.

Kara Antrenmanları

Kara antrenmanını iki takım beraber cumartesi günü yapar, antrenmanın saati mevsime göre değişiklik gösterir.

Dersler

SAS 101 Temel Eğitim Dersleri

ODTÜ SAS Serbest Dalış Disiplinine her yıl yeni katılan öğrencilerin serbest dalış disiplininde bilgilenmelerini sağlamak amacıyla daha önceden bu eğitimleri almış eğitmenler tarafından verilmekte olan teorik derslerdir. SAS-101 Serbest Dalış Temel Eğitim Dersleri 5 bölüm halinde verilmekte olup derslerinin içerikleri şu şekildedir:

  1. Serbest Dalış Tarihçesi, Serbest Dalış Disiplinleri
  2. Serbest Dalış Fizyolojisi
  3. Malzeme ve Güvenlik
  4. Teknikler: Palet Vurma, Kulak Eşitleme, Nefeslenme Teknikleri
  5. Su Altı Hokeyi

Eğitimlerde sunulan bilgiler yoğunlukla görsel ve işitsel medya ile desteklenmekte ve bu sayede aramıza yeni katılan bireylerin konuya daha rahat hakim olmaları sağlanmaktadır. Malzeme dersinde, serbest dalış disiplininde kullanılan malzemeler sunularak malzeme özellikleri ve kullanımına yönelik kritik bilgiler verilmektedir.

SAS 201 İlk Yardım Eğitimi

ODTÜ SAS Serbest Dalış Disiplinine her yıl yeni eğitmenler kazandırmak ve yeni katılan ODTÜ SAS aday üyelerinin serbest dalış disiplininde olası ilkyardım müdahalelerinde bilgilenmelerini sağlamak amacıyla daha önceden bu eğitimleri almış eğitmenler tarafından verilmekte olan teorik ve pratik eğitimdir. Eğitim, ilk yardım konusunda profesyonel olarak yetkili kuruluşlarca belgelendirilmiş eğitmenler tarafından verilmektedir. Yetkinlik belgesine sahip eğitmenlerin sundukları bilgi ve teknikler sık periyotlar halinde güncellenip bu bilgiler yetkili kuruluşlarca yayınlanmış yazılı ve görsel medyadan takip edilmektedir.