Su Altı Hokeyi

Su Altı Hokeyi disiplini hakkında

Su altı hokeyinin nasıl bir disiplin olduğunu anlatan NNO tarafından hazırlanmış bu videoyu da izleyebilirsiniz: https://www.youtube.com/watch?v=E85Cc48R4-w

Su altı hokeyi, 2 metre derinlikte bir havuzun dibinde 6’şar kişiden oluşan takımlar ile oynanır. Takımların amacı, karşı takımın kalesine “puck” (pak) adı verilen ağır bir diski kısa sopalar ile kaydırarak atmaktır. Pak buz hokeyinde kullanılan paklara benzemekle birlikte genellikle kurşun ya da benzeri ağır malzemelerden yapılır, bu ağırlık pakın havuz dibinde durmasını sağlar. Oyuncular dalış maskesi, palet ve şnorkelin yanı sıra korunma amaçlı özel başlıklar ve eldivenler de kullanırlar. 1950’li yıllarda ortaya çıkmış bir su altı sporu olan su altı hokeyi, bugün dünyanın pek çok yerinde ilgi toplamaktadır. Dünya Su Altı Etkinlikleri Federasyonu (CMAS) her iki yılda bir ülkemizin de katıldığı bir Su Altı Hokeyi Dünya Şampiyonası düzenlemektedir.

Su Altı Hokeyi Takımı

ODTÜ Su altı Hokeyi takımı, 2003 yılı içerisinde ODTÜ öğrencileri tarafından kurulmuştur. ODTÜ Spor Kulübüne bağlı olarak çalışmalarını sürdürmekte olan takımımız 2004 yılında Konya’da düzenlenen 2. Lig Su altı Hokeyi müsabakalarında Türkiye 3.sü olma başarısını göstermiştir. ODTÜ kapalı yüzme havuzunda çarşamba, cuma ve pazar günleri 20:30 – 22:30 saatleri arasında antrenmanlarımızı sürdürmekteyiz. Takımımızda suya ve spora gönül veren herkesi görmekten memnuniyet duyacağız.